Bilişim Avukatı Danışmanlık

20. yüzyılın en fazla gelişim gösteren alanları arasında internette mevcut. Beraberinde gelen bilişim sistemleri de dikkatlerden kaçmıyor. Hem yararları hem de zararları ile gelişim gösteren tüm bu alanlar, suça meyilli hale gelmiştir. Bu durum bilişim avukatlığının ön plana çıkmasına etki etmiştir. Bilişim avukatı danışmanlık ile;

  • İlk başta bilişim sistemi ve de suçları hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar.
  • Bilişimden ziyade internet hukukuna yönelik harekete geçilmektedir.
  • Özel hukuk uyuşmazlıklarında dahi bilişim avukatlarına başvurulur.

Sonuç olarak danışmanlık hizmetlerinden faydalanmanız en doğrusu olacaktır. Çünkü bu yolla bilgi sahibi olarak harekete geçilebilir. Örneğin internet hukukuna yönelik tüm detaylar ifade edilir. Haklarını öğrenen vatandaşlar devamında avukatlık ücretlerini de göz önünde bulundurarak ilerleyebilir.

Bilişim Avukatı Görevleri Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bilişim avukatı danışmanlık eşliğinde vatandaşları karşılar. Diğer tüm branşlarda da aynı durum geçerli. Yani aile, boşanma ya da gayrimenkul gibi çeşitli avukatlık branşları bulunuyor. Hukuki alana ve davaya göre avukatlık uzmanlıklarını dikkate alarak tercihte bulunmanız sağlanır. Bu aşamada bilişim avukatı tercih edenler;

-Suçlar; İnternet üzerinden gerçekleşen dolandırıcılıkların sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir. Tehdit ve şantaj gibi durumlarda da bilişim avukatları hizmet verir. Yani suçun internet ortamından ya da bilişim sistemlerinden işlenmesi halinde bilişim avukatları ile görüşmek gerekir.

-İçerikler; İnternet sitelerinde ve de sosyal medyada mevcut olan içerikler için de sık sık şikayetler bildiriliyor. Sonuç olarak şikayetlerini sunmak isteyenler bilişim avukatlarından faydalanabilir. Örneğin hukuka aykırı paylaşımlarda bulunanlar siteleri şikayet etmeniz mümkün.

Bilişim Suçları – Davaları Nelerdir?

Dava öncesinden bilişim avukatı danışmanlık hizmetlerinden faydalanmanız esas alınır. Bu yolla merak ettiklerinizi sorabilir ve cevap bulabilirsiniz. Neticesinde konuya bağlı olarak davaya karar verilir. Dilekçe hazırlığında bulunan avukatlar dava takibinde rol oynar. Örneğin bilişim sistemlerine giriş yapmak suçlar arasında başı çekmektedir. Bunun gibi sistemleri engelleme ya da değiştirme gibi eylemler de suç teşkil eder. Beraberinde;

  • Kredi ile banka kartlarının kötüye kullanılması da dava konuları arasında.
  • Yasaklanan cihazları ya da programları kullananlar da şikayet edilmektedir.

TCK çerçevesinde tüm bu davalara yönelik düzenlemeler getirmiştir. Beraberinde ise bilişim avukatları görev yapar, davaların takibine geçer. Örneğin e-tespit son derece önemlidir. IP adresleri ve de URL bazında tespitin gerçekleşmesine özen gösterilir.

Bilişim Suçu Tespiti Nasıl Yapılır?

Önceden de belirttiğimiz üzere bilişim suçlarına yönelik tespit son derece önemli. Bunun için de noter tasdikli olacak şekilde tespitin sunulması söz konusudur. Örneğin ilk başta IP numarası dahilinde tespitin gerçekleşmesi sağlanır. Ya da URL bazında tarama yapılır. İnternet üzerinden işlenen suçların bu yolla ispatlanması ve de davaya geçilmesi söz konusudur.

Tespit tutanağı için noter ile çalışma gösteriliyor. Böylece dava sürecinde kanıtlar sergilenir ve suçlar teşkil edilir. Bilişim avukatları bu yönemi özel hukuk uyuşmazlıklarında da sık sık kullanır. Mesela boşanma davalarında WhatsApp yazışmaları önem arz etmektedir. Yazışmalara göz atmak adına e-tespit gerçekleşir ve bilişim üzerinden davaya yön verilir.

Bilişim Avukatı İnternet İşlemleri Nelerdir?

İnternetten olumsuz içerikleri kaldırmak isteyenler de yine bilişim avukatlarından faydalanmalıdır. Mesela özel hayatın gizliliğini ihlal eden fotoğraflar ya da videolar için başvurulabilir. Kişilik haklarının ihlali, suç işleme ya da internette unutulma hakkına dayalı olarak içerikler silinebilir. Avukatlar şikayetleri Sulh Ceza Hakimliğine sunarak kısa süre içerisinde sonuç alır.

Bir yorum yaz