Azerbaycan Vatandaşları İçin Türkiye Oturum İzni

Yabancı ülke vatandaşları ile Azerbaycan Vatandaşları İçin Türkiye Oturum İzni Türkiye’de ancak kısa ve uzun süreli oturma izni olarak verilebilir.

Müracaat Vize Süresi Dolmadan Yapılmalı

Aile ya da öğrenci oturumu izni de alınabildiği gibi, insani ile insan ticareti mağduru oturma izni alması durumunda kalabilir.  Geçerli oturum izni bulunan Azerbaycan vatandaşları Türkiye’ye vize almadan giriş yapabilirler, Azerbaycan vatandaşlarının çalışma izinleri ile çalışma izni muafiyet belgeleri de oturum izni olarak sayılmaktadır.

Türkiye’de vizesi dolduktan sonra 90 günden daha uzun süre kalacak olan Azerbaycan Vatandaşları İçin Türkiye Oturum İzni almaları zorunluluktur, vatandaşlar oturum izni başvurusunu kendi ülkelerinde ki Türk temsilciliklerine yapabildiği gibi vize süreleri içerisinde ülkeye gelmeleri halinde valilikler tarafından da oturum izin başvurusu alınabilmektedir. Oturum izni talep edecek Azeri vatandaşlardan istedikleri oturum izni süresinden 60 gün daha fazla geçerliliği olan pasaport ya da yerine geçerli belge Türk makamları tarafından talep edilmektedir, Türkiye içerisinden yapılan müracaatlarda ise vize süresinin dolmadan yapılması gerekmektedir.

Uzatma İşlemi İçin Oturum İzni Dolmadan Müracaat Edilmeli

Azerbaycan Vatandaşları İçin Türkiye Oturum İzni kalış gerekçelerine göre her yabancı vatandaş için ayrıca düzenlenir ve 90 gün içerisinde sonuçlanır, başvurular e – ikamet sistemi üzerinden de yapılabildiği gibi izin belgesi ikamet adreslerine gönderilmektedir. İlk kez oturum iznine müracaat eden Azerbaycan Vatandaşlarına verilen randevu gün ve saatinde kişilerin İl Göç İdaresi Müdürlüğünde bulunması gerekmektedir ancak oturma izni uzatma talebi için istenen belgeler PTT veya kargo aracılığı ile il göç idaresi müdürlüğüne ulaştırılabilmektedir, uzatma işlemi için oturum izninin dolmasına en az 60 gün kala müracaat edilmelidir.

Azerbaycan Vatandaşları İçin Türkiye Oturum İzni

Uzatma başvurusunda bulunan Azerbaycan vatandaşlarına e – ikamet sistemi üzerinden bir belge verilir bu belge ile ülkeye girişleri sağlanır, çıkış yapmak istemeleri durumunda da yine bu belgeyi il göç idaresi müdürlüğüne onaylatmaları mecburidir. Azerbaycan vatandaşlarına verilen kısa dönem oturma iznini süresi bir yıl ile sınırlıdır, Azerbaycan Vatandaşları İçin Türkiye Oturum İzni için Azerbaycan vatandaşlarının şu belgeler ile il göç idaresine başvuru yapmaları gerekir, başvuru formu, 4 adet resim, pasaport, yeterli maddi imkânı ulunduğunu gösteren belge, konutta kalacak kişinin kendisi olduğunu ispatlayan belge ve geçerli sağlık sigortası.

Uzun Dönem İkamet İzni İçin Gerekenler

Azerbaycan Vatandaşları İçin Türkiye Oturum İzni uzatmak için ise bu belgelerin yanı sıra önceki oturma izin belgesinin ibraz edilmesi, temas kurulacak kişi ya da şirketten davet mektubu istenir bu belgeler ancak Türkiye’de taşınmazı bulunan ya da ticari bağlantısı veya iş kuracak olan yabancılar için geçerlidir. Uzun dönem oturma izni talep eden Azerbaycan vatandaşlarında bunun için 8 yıl hiç ara vermeden Türkiye’de ikamet etme şartı aranır istenen belgeler kısa dönem de talep edilen belgeler ile aynı olup sadece uzun dönem oturma izin belgesi için adli sicil kaydı ve 3 yıl Türkiye’de ki devlet desteklerinden yararlanmamış olduğunu gösteren belge aranmaktadır.

Uzun Dönem Oturma İzni Süresiz Verilir

Uzun dönem oturma izninde uzatma yoktur, izin süresiz verilir. Türkiye’ye eğitim için gelen Azeri vatandaşları lisans, yüksek lisans, ön lisans ya da doktora yapmak için ülkeye gelmiş olmalıdır bu nedenler ile Türkiye’ye gelen Azerbaycan vatandaşları vize sürelerinden daha uzun süre ülkede kalabilmek için öğrenci oturum izni almak zorundadır. Bu izin için öğrencilerin oturum izni belgelerine ek olarak öğrenci belgesi, geçim belgesi, 18 yaşından küçük ise ebeveynlerinin izinleri ve adres belgesi sunmaları gereklidir. Türk vatandaşı ile evli olan Azerbaycan vatandaşı ve çocukları aile birliğinin korunması amacı doğrultusunda oturum izni için talepte bulunabilmektedir. Yalnız bir Türk ile evli olan değil Türkiye’de yasal ikamet hakkı bulunan yabancıların da eşleri ve çocukları oturma izni talebinde bulunabilir. Aile ikamet izni maksimum 3 yıllığına düzenlenir ve süresini aşamaz. Aile ikamet izni için destekleyici yabancının eşine, hem kendisinin hem de eşinin reşit olmayan çocuklarına izin alma talebi olabilir.

Okyanus Hukuk Gerekli Alt Yapı Ve Donanıma Sahiptir

Okyanus Hukuk Azerbaycan Vatandaşları İçin Türkiye Oturum İzni için tüm yasal prosedürü işleterek zamanında ve sorunsuz işlemi sonlandırmak için gerekli alt yapı ve donanıma sahiptir.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz