Avukat Tavsiyesi

Davalarda başarı sağlamak, sonuçları lehinize çevirmek adına hukuksal süreci genel olarak avukatlar ile yürütmek çok önemlidir. Avukat tavsiyesi sayesinde pek çok kişi alanında başarılı avukatlar ile çalışma imkanı sağlıyor.

Avukatlar, hukuksal anlamda kendilerini geliştiren, kişilerin hak ve özgürlüklerini savunan meslek grubundadır. Özellikle hem mağdurları hem de suçluları savunan avukatlar vardır. Burada önemli olan hukuksal ölçülere bağlı kalabilmektir.

Avukat Nedir?

Avukat olabilmek için 4 yıllık hukuk fakültelerinden mezun olunmalıdır. Ardından da 1 yıl stajyer avukatlık yapılmalıdır. Özellikle bu 1 yılın 6 ayı adliyelerde çeşitli davalarda geçmektedir.

Her bir il içerisinde bir adet baro bulunuyor. Stajyerliğinin sonuna gelen avukatların mutlaka baroya kayıt olması gerekiyor. Baroya kayıt olmayan bir avukat mesleğini icra edemez.

Avukatlar araştırma sonucu seçilebildiği gibi İzmir’de avukat tavsiyesi sayesinde de doğru kişiye ulaşılabiliyor. Aslında avukatlık mesleğinde dallar yok. Yani her bir avukat her bir davaya bakabilir. Ancak, kendini bazı alanlarda geliştiren avukatlar vardır.

Boşanma avukatı, ağır ceza avukatı, icra avukatı mesleki olarak resmi dallar sayılmasa da bu alanlarda kendilerini geliştiren kişiler olduğunu bilmek önemlidir.

Avukatlığın Belirli İlkeleri Var Mı?

Avukatlık mesleği söz konusu olduğunda belirli ilkelere bağlı olduğunu söylemek doğru olacaktır. Avukat ile müvekkil arasında gizlilik ilkesi vardır. Avukatın müvekkilline daha iyi yardımcı olabilmesi için olayla ilgili tüm detayların avukata verilmesi önemlidir. Avukat da aldığı bilgileri mutlaka gizli tutmalıdır.

Müvekkili savunmak temel amaç olsa da burada bir taraf olunmadığının bilinmesi önemlidir. Yani avukat hukuksal çerçeve dışında bir tarafa ait olamaz. Kişiyi savunur ancak, nezaket kurallarını aşması söz konusu değildir.

İstanbul’da avukat tavsiyesi değerlendirilecekse avukat seçiminde mutlaka sadece kendi müvekkili lehine hizmet veren birinin tercih edilmesi gerekir. Avukat hiçbir şekilde karşı tarafı haklı çıkaracak bir üslup takınamaz.

Avukat Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Her ne kadar resmi açıdan avukatlık mesleğinin dalları bulunmuyor olsa da avukatlar belirli alanlarda kendilerini geliştiriyor. İcra konusunda sürekli araştırma yapan ve kendini geliştiren bir avukat, zorlu icra davalarında başarı sağlıyor.

Aynı zamanda ceza, boşanma gibi durumlarda da geçerlidir. Resmi bir gerçekliği olmasa da avukatlar belirli branşlara yönelmektedir. Hangi konuda yardıma ihtiyaç duyuluyorsa o alanda kendini geliştiren bir avukat ile görüşmek çok önemlidir.

Avukat tavsiyesi yapan birinden avukatın davalarda nasıl bir hal takındığını öğrenmek çok önemlidir. Sadece müvekkilin savunulması gerekir. Karşı tarafı haklı çıkaracak tüm söylemler sizin aleyhinize olabilir. Seçim yaparken bunlara dikkat etmek gerekir.

Avukatı Baro Mu Atar?

Herhangi bir dava açılacaksa avukat önemli bir parametredir. Ancak, her zaman avukatınızı kendiniz seçmek zorunda değilsiniz. Eğer ki maddi anlamda yetersiz olan bir kişi kendini savunmak için avukat isterse baro ona ücretsiz bir avukat atayacaktır.

Avukatı özel olarak kendiniz seçebiliyorsunuz. Bazı kişiler ise davalarında avukat istemiyor. Bu durum her ne kadar önerilmiyor olsa da kişilerin avukat seçmeme hakkı vardır. Avukatlar için tavsiyeler söz konusu olduğunda davanın kendilerine olan yakınlığı, kazanma hırsı gibi durumlar seçimlere etki ediyor.

Hangi Durumlarda Avukata İhtiyaç Duyarım?

Hukuksal bir süreç söz konusu olduğunda hakları savunabilmek adına mutlaka bir avukattan yardım alınmalıdır. Kişiler olayların püf noktalarını kaçırabilir. Sizin suç olduğunu düşünmediğiniz bir olay suç unsuru içeriyor olabilir ve lehinize kullanılabilir. O nedenle avukat tavsiyesi alarak bir seçim yapmalı, hukuksal süreci bir avukatın yönetmesine izin vermelisiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz