Asliye Ceza Davalarında Avukatlık Ücreti

Her sene avukatların sunmuş olduğu hizmetlere yönelik asgari tutarlar belirlenir. Türkiye Barolar Birliği tarafından tarifeler belirlenir ve duyurulur. Bu anlamda Resmi Gazete ele alınır ve yürürlüğe girmesi sağlanır. Örneğin son olarak asliye ceza davalarında avukatlık ücreti nedir merak edenlere tarifeler eşlik etmektedir. Şöyle ki:

  • Başta sözlü danışmanlık gibi hizmetlerin ücretleri sıralanır.
  • Dilekçe ya da ihbarname gibi belge hazırlıklarına özel ayrı ücretlere yer verilir.
  • Dava konusuna ve takibine ilişkin ücretlere karar kılınmıştır.

Neticesinde asgari tutar üzerinden vekil ücretleri belirlenir ve vatandaşlara ifade edilir. Vatandaşlar da ücretleri göz önünde bulundurarak avukat tercihinde bulunabilir ve hizmet alabilir.

Asliye Ceza Davaları Masrafları Nelerdir?

Davanın görüldüğü mahkemeye bağlı olarak farklı masraflara yer verilir. Örneğin asliye ceza davalarında avukatlık ücretleri değişmiştir. Önceden de belirttiğimiz üzere avukatlık ücret tarifesi sayesinde bilgi sahibi olmanız uzun sürmez. Bu aşamada karşınıza çıkacak olan detaylar:

-Mahkeme: Öncelikle asliye mahkemelerine yönelik 2.725 TL’lik asgari ücrete karar verilmiştir. Hemen arkasından ise tüketici mahkemeleri ve fikri – sınai haklar mahkemesi davaları da gelmekte. Yukarıda da belirttiğimiz üzere mahkemeye ve davalara ilişkin ayrı vekil ücretlerine yer verilmiştir.

-İşlem: Ceza soruşturma ya da kovuşturma adına farklı masraflar mevcut durumda. Örnek vermek gerekirse soruşturma evresi için 825 TL’lik ücrete yer verilmiştir. Bunun gibi suçlar, davalar, mahkemeler ve işlemler dikkate alınır. Hepsinin hesaplaması yapılır ve vekil ücretleri belirlenir.

Asliye Ceza Mahkemesi Davaları Nelerdir?

Asliye ceza davalarında avukatlık ücreti nasıl öğrenenler arkasından hizmet alabilir. Yani avukatlar ile iletişime geçebilir ve dava konusunu değerlendirmeye alabilirsiniz. Asliye ceza mahkemeleri TCK nazarında belirtilen davalara bakmaktadır. Mesela vergi kaçakçılığı, kasten ve taksirle adam yaralama suçlarına ilişkin harekete geçer. Devamında:

  • Cinsel taciz ile saldırı suçlarında da görevli mahkemedir.
  • Tehdit ile şantaj suçları için de mahkemeye başvurulması beklenir.
  • Hırsızlık, mala zarar verme ve güveni kötüye kullanma gibi pek çok suça ilişkin görev yapmaktadır.

Asliye Ceza Mahkemesinin Görevleri Nasıl?

Yasal düzenlemelere bağlı olarak tüm mahkemelerin görevleri belirlenmiştir. Yine asliye ceza mahkemesinin bakmış olduğu davalardan ziyade görevlerini de değerlendirmeniz uzun sürmez. Örnek vermek gerekirse 10 yıl ve altında olan hapis cezalarına ilişkin tüm davaların ele alınmasından sorumlu tutulur.

5235 sayılı kanun nazarında 10 yılın üzerinde olan hapis cezalarına bakması mümkün olmaz. Bu gibi durumlarda devreye ağır ceza mahkemesi girmektedir. Cezaların üst sınırları dikkate alınır ve mahkemenin belirlenmesi sağlanır. Bu yolla 10 yıl ve altında sınıra sahip olan suçlar asliye ceza mahkemesinde ele alınmaktadır.

Asliye Ceza Davalarına İtiraz Edilir Mi?

Avukatlarınız istinaf ya da temyiz kanun yoluna ilişkin bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Bu kanun yolları için de avukatlara başvurmak ve dilekçelere yer vermek gerekir. Temelde hakimin vermiş olduğu karar neticesinde itiraza geçilir. Önce istinaf arkasından temyiz eşliğinde bir üst mahkemeye başvurulabilir. Yani kararın yeniden incelenmesi talep edilebilir.

Bir yorum yaz