Arama Sonuçlarından İsim Kaldırma

Arama motorları her türlü bilgiye kısa süre içerisinde erişim sağlamanızı mümkün kılar. Bir adres, kurum, mekan ya da isim aramak isteyenler bu şekilde harekete geçiyor. İstenmeyen içeriklerin sayısı da günden güne artış göstermektedir. Mesela arama sonuçlarından isim kaldırma taleplerine yer verilmekte. Çünkü;

  • İmajı zedeleyen paylaşımların önüne geçmek isteniyor.
  • Kişilik haklarına zarar veren paylaşımların kaldırılması esas alınır.
  • Arama motorları bunun için gizlilik politikalarını gözler önüne sermektedir.

Telif hakları, politikalar ve hizmet şartları sergilenir. Bu unsurlar kullanıcıların haklarını korumak adına sıralanır. Yeri geldiğinde hakkını aramak isteyenler bildirimlere başvurabilir. Mesela bu yolla isim kaldırma işlemlerine geçilebilir. Maddi ve manevi açıdan zarar gören kişi ya da kurumların, isim kaldırmaları mümkün hale gelmiştir.

Arama Motoru Kaldırma Politikası Nedir?

Arama sonuçlarından isim kaldırma için politikaları dikkate almak gerekir. Şöyle ki bazı bilgilerin zorunlu olarak kaldırılması mümkün. Bunlar da politikalar tarafından gözler önüne serilmiştir. Örnek verecek olursak;

-Kimlik; Kimlik bilgilerinin arama motorlarında yer alması son derece sakıncalıdır. Bu yüzden TC kimlik numarası kaldırılması için harekete geçilir. Aynı durum ulusal kimlik numaraları için de geçerli. Hatta imza resimleri de beraberinde gelir. Yine kişilik haklarını ihlal ettiği için imza fotoğraflarına yönelik kaldırma politikaları devreye girer.

-Numara; Telefon numaralarına yönelik herhangi bir zorunluluk bulunmuyor. Ancak ödeme bilgileri bu şekilde sıralanmaz. Yani zorunlu olarak banka ile kredi kartı numaraları da silinmektedir. Hatta arama motorları belli başlı belgeler üzerinden numaraları kaldırır. Yönlendirmeler sayesinde hesap bilgilerinizi kaldırmanız uzun sürmez.

Google İsim Kaldırma Alanları Hangileri?

Arama sonuçlarından isim kaldırma denilince akla ilk önce Google geliyor. Çünkü arama motorları arasında başı çekmektedir. Ve de en çok isim aranılan merkez motorlar arasındadır. Üstelik Google’a bağlı olan çeşitli hesaplardan bu yönde harekete geçilir. İsim kaldırmak isteyenlere eşlik edecek olan alanlar ise;

  • Google+ ya da Web Arama üzerinden kaldırma işlemlerine geçilebilir.
  • Google Reklam ile Drive ise beraberinde gelir.
  • Google Play ya da Google Alışveriş alanları da aynı şekilde sergilenir.

Hatta Youtube gibi ürünlerden de yine isim kaldırma işlemlerine geçilebilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi yer alan isimler ve profiller imaja zarar verebilir. Bunun için kaldırma politikaları üzerinden harekete geçilir. Hem kişilerin hem de kurumların bu yönde işlem yapmalarına izin verilir.

Arama Motorundan İsim Kaldırma Şartları Nelerdir?

Belli başlı şartlar dahilinde arama motorlarından içerik kaldırılabilir. İsim kaldırmak isteyenler önce şartları dikkate alarak harekete geçmelidir. Mesela kötü amaçlı yazılımlara yönelik kaldırma işlemlerine geçilebilir. Şüphe uyandırıcı aktivitelerde geçen isimlerin de kaldırılması mümkün olmakta. Kişilik bilgilerinin bulunması yine şartlar arasındadır.

Hukuki sorunu olan kişiler de yine bu yönde taleplerini sunabilir. Yani ilk önce talepleriniz dikkate alınır. Bu yolla ismin kaldırılmaması beraberinde hukuk yolunu getirmektedir. Öyle ki içerik kaldırmaya yönelik açılan davaların sayısı her geçen gün artış göstermektedir.

İsim Kaldırma Davası Nedir?

Uygunsuz içerikler için spam ve şikayet bildirimlerine yer verilir. Ancak genelde sosyal medya aracılarının bu yönde hizmet vermesi dikkatlerden kaçmıyor. Beraberinde arama motorlarına yönelik yine içerik silme şikayetlerinin geldiği görülüyor. Örneğin Yandex ya da Google üzerinden isim kaldırma bunlar arasındadır. Sonuç olarak olumsuz içerik bildirenler ismini kaldırabilir. Ya da Sulh Ceza Hakimliklerine dilekçe eşliğinde başvuruda bulunabilir ve bu yolla da içerik kaldırabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz