Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Anlaşmalı Boşanma Protokolü, boşanmak isteyen çiftlerin kendi aralarında çocuk velayeti ve mal paylaşımı gibi hususlarda anlaşarak, bunu protokol çerçevesinde düzenledikleri dava türüdür. Türk Medeni kanunun 166 f.3 de kanunlarla belirtilmiştir. Anlaşmalı boşanma şartlarına uyum sağlanması son derece önemlidir. Anlaşmalı boşanma protokolü boşanmak isteyen kişilerin karşılıklı olarak imzaladıkları anlaşmayı ifade eder.

Anlaşmalı Boşanma Davası Nedir?

Anlaşmalı Boşanma Davası Nedir

4721 sayılı Türk Medeni Kanununa göre boşanma davaları anlaşmalı ve çekişmeli olmak üzere iki şekilde açılır. Anlaşmalı boşanma davası; her iki tarafında ayrılma istemi, özgür iradeleri ile çocuk velayeti, mal paylaşımı konusunda anlaşmaya varmalarını ifade ediyor. Anlaşmalı boşanma boşanma protokolü çiftler tarafından hazırlanır.

Anlaşmalı Boşanma Davasının Şartları Nelerdir?

Anlaşmalı boşanma davalarının tek celsede bitmesi için temel bazı şartlara uyum sağlanması gerekiyor.  Şartlara uyum sağlandığında boşanma işlemi gerçekleşir. Bu şartlar;

 • Evliliğin bir yıldır sürmüş olması gerekiyor.
 • Taraflar mahkemeye anlaşmalı boşanma için başvurmuş olmalı.
 • Boşanmak için başvuran çiftlerin mahkeme huzurunda boşanma iradesini açıklamış olması gerekiyor.
 • Hakim, boşanma için mali sonuçları ve çocukların durumu ile ilgili belirtilen düzenlemeleri uygun görmelidir.

Boşanmak isteyen çiftler, boşanmak için son 6 ay içerisinde ikamet etikleri yerde bulunan Aile Mahkemesine boşanmak istedikleri belirtilen dilekçe ile dava açar. Dava 45 gün içerisinde sonuçlandırılır. Süreyi mahkemenin yoğunluğu ve delillerde görülen birtakım eksiklikler etkilemektedir.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Nasıl Hazırlanır: Dava dilekçesinde hukuki terimlerin kullanılması ve dilekçenin hukuka uygun bir şekilde hazırlanması için uzman bir avukattan yardım alınması gerekiyor.  Dava dilekçesinde;

 • Her iki eşe ait TC kimli numarası ve isim
 • Tebligat edilen adresler
 • Anlaşmalı olarak boşanmak istediklerine ait içerik yer alır.

Anlaşmalı boşanma dilekçesi 2 nüsha şeklinde hazırlanmalıdır. Bu dilekçe anlaşmalı boşanma protokolü ile beraber aile mahkemesine teslim edilir.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü İçinde Neler Yer Alır?

Anlaşma boşanma protokolü son derece önemlidir.  Protokol mahkeme tarafından uygun bulunmaz ya da protokolde yer alan maddelerde uzlaşılmaz ise boşanma davaları çekişmeli boşanma davasına dönüşür. Bu durum boşanma sürecini uzatır. Dolayısıyla anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanırken de uzman avukattan yardım alınması şart.

 • Çocuklarının velayetine ilişkin eşlerin kararı
 • Eşlerin boşanma talebi
 • Hem maddi hem de manevi tazminat talepleri
 • Nafaka isteğinin olup olmadığı
 • Ziynet eşyası olmak üzere ortak olarak edinilen malların paylaşımı

Tüm bu konularda uzlaşmaya varıldığını, anlaşmalı boşanma protokolünde yer alması gerekiyor.

Nafakada Eşitlik: Boşanma protokolünde yer alan yoksulluk nafakasına ilişkin düzenlemeler hem kadınlara hem erkeklere ayrım yapılmadan eşit olarak uygulanır.  Nafaka talep eden eş, boşanma durumunda yoksulluğa düşecek ise yoksulluk ödemesi gündeme gelir. Nafaka herhangi bir şekilde zenginlik aracı değildir. Boşanma sonrasında eşlerin geçinmesi adına öngörülen düzenlemedir. Anlaşmalı boşanma protokolü 1 yıl dolmadan verilemez. Kişiler 1 yıl boyunca evli kalmak zorundadır. 1 yıl sonunda protokol ve anlaşmalı boşanma dilekçesi ile aile mahkemesine boşanma talepleri iletilebilir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Kaç Celsede Sonuçlanır?

Anlaşmalı boşanma davaları genellikle bir sorun çıkmaz ve taraflar duruşmada hazır olarak bulunursa tek celsede sonuçlanır. Anlaşmalı boşanma dilekçe ve protokolü bu nedenle hukuka uygun olarak avukatlar tarafından hazırlanmalıdır.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz