Amerika’da Doğan Çocuğun Türk Vatandaşlığı

Amerika Birleşik Devletleri Anayasasının 14. Maddesi doğum ile elde edilen vatandaşlık hakkını güvenceye almıştır. Amerika’da Doğan Çocuğun Türk Vatandaşlığı kapsamında ABD anayasası 14. Maddesi Amerika Birleşik Devletlerinde doğan, Amerika Birleşik Devletleri uyruğuna geçen ve Amerika Birleşik Devletleri yetkisine tabi olan herkes Amerika Birleşik Devletleri ve yaşadıkları eyaletin vatandaşı olduğuna hükmeder.

Amerika’da Doğan Bebeğin Avantajları

9 Temmuz 1868 yılında iç savaş sonrası yürürlüğe giren madde köleler için anayasaya eklenmiş durumdadır çünkü 13. Madde köleliği kaldıran maddedir.  Amerika Birleşik Devletleri Anayasasının 14. Maddesine göre anne ve babanın hangi ülke vatandaşı olduğuna bakılmaksızın her bebek ABD vatandaşı kabul edilmektedir buna göre Amerika’da Doğan Çocuğun Türk Vatandaşlığı hakkı da saklıdır yani çocuk çifte vatandaştır. İnsanların bebeklerini Amerika’da dünyaya getirmek istemelerinin nedenleri oldukça fazladır, Amerika’da doğan bir insanın diğerlerinden farklı olan avantajları çoktur.

Ayrıca bakınız: Türk Vatandaşlığı Nasıl Kazanılır, Başvuru Şartları Nelerdir?

Çocuk Ebeveynlerini De ABD Vatandaşı Yaptırabilir

Çocuk Amerikan topraklarında doğduğu anda her türlü sosyal güvencesi, sağlık, eğitim ve yaşam hakkı gibi geniş bir olanak karşısındadır, ebeveynlerinin talebine göre Türk pasaportu ile çifte vatandaşlık hakkını da elde eder. Çocuk 21 yaşını doldurduğunda göçmenlik yasası gereği kardeşleri ile anne ve babasının da Amerikan vatandaşı olması için başvuruda bulunabilir. Amerika’da Doğan Çocuğun Türk Vatandaşlığı hakkını elde etmiş olsa da Amerikan yasalarına göre kazandığı avantajlar şöyle açıklanabilir; eğitim avantajları kapsamında uygun ödemeli devlet kredilerinden faydalanır, özel burslara başvurur, lisans eğitim alırken staj yapar, kampüste ya da dışarıda istediği kadar çalışır, yabancı öğrenciler gibi minimum kredilere tabi tutulmaz, Türkiye’de eğitim alırken ise yabancı öğrenci kontenjanından yararlanır ve yüksek seviyede özel eğitim alma hakkı kazanır.

İlk Vatanı ABD Olan Çocuğun İkinci Vatanı TC Olur

Yine Amerika’da Doğan Çocuğun Türk Vatandaşlığı kazanmasına rağmen ABD vatandaşları gibi Amerikan pasaportu ile istediği her ülkeye vizesiz gidebilir, 174 ülkede daha rahat bir yaşam ile daha iyi bir iş imkânı bulabilir yani gerçek bir dünya vatandaşı olur ayrıca Amerikan şirketlerinde çok rahat iş bulabilirler. Amerika’da Doğan Çocuğun Türk Vatandaşlığı için Türkiye’de de kimlik çıkartılabilir, ilk vatanı Amerika Birleşik Devletleri olan çocuğun ikinci vatanı Türkiye Cumhuriyeti olur ve çifte vatandaş kabul edilir bu sayede hem Amerika Birleşik Devletlerinde ki hem de Türkiye Cumhuriyeti Devletinde ki vatandaşlarına tanınan tüm sosyal haklardan yararlanabilir. Çocuk ana okuldan üniversiteye kadar eğitimini ücretsiz yapar hatta dünyanın tanıdığı üniversitelerde eğitim görme fırsatını yakalar.

Amerika Birleşik Devletlerinde Doğum Yapmanın Bazı Şartları Var

Amerika’da Doğan Çocuğun Türk Vatandaşlığı için Amerika Birleşik Devletlerinde doğum yapmanın bazı şartları vardır ve bu şartların hayata geçirilmesi gerekir, öncelikle hamilelik süreci sağlıklı geçiyor olmalı, sağlık sorunu olmaması gibi ayrıca 31 ve 34. Hafta aralığında Türk doktordan sağlık raporu alınması gerekir ve seyahat engeli olmamalı. Hamileliğin 6. Ayından önce vize işlemlerini başlatmalı ve doğum sonrası içinde 6 aylık geçerli vizenizin olması lazım.

Amerika’da Doğan Çocuğun Türk Vatandaşlığı

Bu şartları gerçekleştirip Amerika Birleşik Devletlerine ulaştığınızda ise Amerikan doktor ile bu süreçte yalnız iki kez görüşebilirsiniz, Türkiye’de yaptırılan testlerin sonuçları yanınızda olmalı, doğum için yöntemi ve anestezi türünü belirlersiniz ve doğumu beklersiniz. Doğumdan sonra 2 ya da 3 gün hastane yatış süresi vardır bu süre içinde erkek bebeklerin sünnet işlemleri de gerçekleştirilebilir ardından eşiniz ile birlikte doldurulmak üzere size bir form verilir bu form bebeğin doğum sertifikası ve sosyal güvenlik numarası için gereklidir, sertifikayı ücretini ödeyerek birkaç günde alırsınız artık bebek bir Amerikan vatandaşıdır.

Türkiye’de Ki Prosedürü Okyanus Hukuk Bürosu İle Gerçekleştirin

Bebeğin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık işlemlerini de Amerika’dan yaptırmak mümkündür bu sizin tercihiniz olacaktır. Amerika’da Doğan Çocuğun Türk Vatandaşlığı hakkını elde etmesi konusunda Türkiye’de ki prosedürü Okyanus Hukuk Bürosunun tecrübeli personeli ve avukatlarının desteği ile gerçekleştirebilirsiniz bunun için yapmanız gereken tek şey bizimle iletişime geçmenizdir. Amerika’da doğumla ilgili bilgi almak istiyorsanız 0 212 236 36 90 – 0 531 263 93 14 numaralı telefonlardan arayabilirsiniz.

3 Yanıtlar
 1. Cansu Hanım Merhabalar,

  Amerika’da Doğan Çocuğun Türk Vatandaşlığı hakkını elde etmiş olsa da Amerikan yasalarına göre kazandığı avantajlar şöyle açıklanabilir; eğitim avantajları kapsamında uygun ödemeli devlet kredilerinden faydalanır, özel burslara başvurur, lisans eğitim alırken staj yapar, kampüste ya da dışarıda istediği kadar çalışır, yabancı öğrenciler gibi minimum kredilere tabi tutulmaz, Türkiye’de eğitim alırken ise yabancı öğrenci kontenjanından yararlanır ve yüksek seviyede özel eğitim alma hakkı kazanır.

  Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak randevu talebinde bulunabilir, danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

  Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 2. Elif

  Merhaba,
  Ben Amerika’da doğduğum ve ebeveynlerim Türk olduğu için çift vatandaşım. 1 senedir evliyim, eşim Türk vatandaşı. Çocuğumuzu Türkiye’de doğurmam durumunda vatandaşlığı ne olacak bilgi alabilir miyim, teşekkürler.

  1. Elif Hanım Merhabalar,

   Anne Türk vatandaşı ise doğum anından itibaren çocuk Türk Vatandaşı olacaktır. Baba Türk vatandaşı ise babalığın tanınması yahut mahkemede babalık kararının verilmesi ile doğan çocuğunuz Türk Vatandaşı olabilecektir. Ana ve babadan birinin yabancı bir devlet vatandaşı olması ya da çocuğun Türkiye dışında bir ülkede doğmuş olması Türk vatandaşlığının kazanılmasına da engel bir durum değildir. Amerika Birleşik Devletine ait hukuk kuralları kapsamında ise detaylı ve net bir bilgi aktarımında bulunmak etik olmayacaktır. Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak randevu talebinde bulunabilir, danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

Bir yorum yaz