Almanya Türkiye Oturum İzni

Yabancılar Türkiye’de sadece aile oturum izni, çalışma izni, öğrenci izni, kısa süreli oturum izni, uzun süreli oturum izni ile insan ticareti mağduru oturum izni alarak kalabilmektedir. Almanya Türkiye Oturum İzni ise ancak geçerli oturum izni olan Alman vatandaşları ülkemize vize almadan giriş yapabilmektedir.

Çalışma İzni Oturum İzni Sayılmaktadır

Almanların ülkemizde sahip oldukları çalışma izinleri ya da çalışma izni muafiyet belgeleri oturum izni sayılmaktadır. Türkiye’de 90 günden daha fazla kalacak ya da vize sürelerinin dışında daha fazla kalacak olan Almanya vatandaşları oturum izni almak zorundadırlar. Almanya’da ki Türkiye temsilciliklerinden oturum izni talebinde bulunan Alman vatandaşlarından izin süresinden 60 gün daha fazla süreli pasaport ya da geçerli belgeye sahip olmaları şartına bakılır.

Oturum İzni 90 Gün İçinde Sonuçlanır

Türkiye’den oturma izni talep eden Alman vatandaşların vize süreleri dolmadan işlem yaptırmaları gerekir, oturum izni 90 gün içinde sonuçlanır ve her bir yabancı için aynı işlem uygulanır. İzin belgeleri adreslerine gönderildiği gibi işlemler e- ikamet üzerinden de yapılabilmektedir. İlk kez Almanya Türkiye Oturum İzni alacak Alman vatandaşlarının bulundukları illerde ki il göç idaresine verilen randevuya göre gitmeleri gerekmektedir, oturma iznini uzatma başvurusu yapmak isteyen Almanlar kargo ya da PTT iadeli taahhütlü sistem ile evrak ve belgeleri il göç idaresine ulaştırabilirler. Uzatma başvurusu sürelerinin dolmasına 60 gün kala müracaat edilerek yapılabilir, müracaat sonrasında e – ikamet sisteminden bir müracaat belgesi verilir, bu belge ile Türkiye’de yasal giriş hakkı sağlanmış olur.

Kısa Dönem Almanya Türkiye Oturum İzni Bir Yıl İçin Verilir

Almanya Türkiye Oturum İzni kısa dönem olarak en fazla bir yıl için verilir, bu iznin alınması için Türk makamlarınca istenen belgeler şunlardır; oturma izni başvuru formu, pasaport ya da yerine geçen belgenin hem aslı hem de fotokopisi, 4 tane vesikalık fotoğraf, maddi imkanını gösteren belge, kalacağı konutun kendisi tarafından kullanılacağını gösteren belge, geçerli sağlık sigortası.

Almanya Türkiye Oturum İzni; Uzun Dönem Oturum İzninde Kesintisiz 8 Yıl İkamet Şartı

Türkiye’de uzun dönem oturum izni almak Almanya Türkiye Oturum İzni için kesintisiz 8 yıl ülkede ikamet ediyor olma şartı aranmaktadır. Bu şarta uygun olan Alman vatandaşları il göç idaresine oturma izni başvuru formu ile birlikte pasaport veya onun yerine geçerli belgenin aslı ile fotokopisi, önceki oturma izninin ibrazı, 2 fotoğraf, 3 yıl içinde devlet kurumlarından yardım almadığını kanıtlayan belge, maddi durum beyan belgesi, adli sicil kaydı, geçerli bir sağlık sigortası, adres kayıt sisteminde ki kayıt belgesi ile müracaat etmeleri gerekmektedir, uzatma süresiz verilir yani uzatma işlemi yapılmasına gerek yoktur.

Almanya Türkiye Oturum İzni; Vize Türkiye’ye Giriş İçin Verilen Bir Mutlak Hak Değildir

Almanya Türkiye Oturum İzni konusunda Türkiye’de 3 aylık süreden daha fazla kalmak isteyen Alman vatandaşları ülkelerinde ki Türk temsilciliklerine şahsen başvurmak zorundadır, ancak Almanya’da dahil olmak üzere verilen vize Türkiye’ye giriş için verilen bir mutlak hak değildir bunun kararını sadece ülke ve sınır makamları verir ve belirler. Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri ülkeye her girişte 90 günü aşmayan seyahatlerinde vizeden muaftır ancak 90 günü aşan seyahatler için turistik vizesi ile oturum izni almak zorundadır. Alman vatandaşları için verilen çalışma izni süresi 90 gündür, çalışma izni aynı zamanda ikamet izni yerine de geçmektedir. Geçici süre için ülkemize gelecek olan basın mensuplarının ise Basın Meşruhatlı Vize almaları gerekmektedir.

Okyanus Hukuk Bürosu Sizlerin Hizmetinde

Tur operatörü olan Alman vatandaşlarının ülkemizde 8 aylık kalmaları halinde çalışma izni almalarına gerek yoktur ama oturum izni talep etmeleri halinde başvurular turistik vize olarak değerlendirilmektedir. Kazı çalışması, araştırma, belgesel ya da film çekimi için Türkiye’ye gelen Alman Vatandaşları için ilgili bakanlıklar tarafından izinlerinin verilmiş olması gerekmektedir.  Almanya Türkiye Oturum İzni için Okyanus Hukuk Bürosu profesyonel ekipleri ve hukuki deneyimlere sahip avukatları ile sizlerin hizmetindedir. İstenen belgelerin temininden yasal sürecin takibine kadar her konuda destek almak için bizi arayın, telefon numaralarımız; 0 212 236 36 90 – 0 531 263 93 14.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz

Son Yorumlar