Ağırlaştırılmış Hapis Cezası Nedir?

Ağırlaştırılmış hapis cezası nedir?

Ağırlaştırılmış hapis cezasına çarptırılan bir kişinin şartla salıverilme olanağı bulunmaz. bu ceza ölünceye kadar sürer. Ayrıca infaz koşulları da son derece ağırdır. Bu nedenle de insanlık dışı cezalardan bir tanesi olarak bilinir.

Müebbet habis cezasının şartla salıverme olanağı yani tahliye durumu yoktur. Ağırlaştırılmış müebbet cezası Türkiye’de idam cezasının kaldırıldığı 2002 yılından sonra getirilmiştir. İdam cezasının yerine uygulanan ağırlaştırılmış hapis cezasına çarptırılan bir kişi hayatının sonuna kadar hapiste kalmasına karar verilir.

Ağırlaştırılmış müebbet hapsi sırasında da bu cezaya çarptırılan kişinin sıkı güvenlik altında tutulması gerekir.  Ağırlaştırılmış müebbet ömür boyu sürecek olan bir dava çeşididir. Ancak kişinin gösterdiği tavra bakılarak bu cezanın 30 yıla indirilmesi de mümkündür.

Bazı davalar içerisinde kişi ya da kişiler 2 kere ağırlaştırılmış müebbet cezası alabilir. Bu gibi durumlarda da kişinin gösterdiği olumlu tavır sonrasında içeriden çıkabilmesi için en az 60 yıl geçmesi beklenilir.

Müebbet Hapis Cezası Hangi Suçlar İçin Verilir?

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası her suç için verilmez. Bu ceza oldukça ağırdır. Bu nedenle de müebbet hapis cezasının verildiği suçlar da oldukça büyüktür. Örnek vermek gerekirse hırsızlık için müebbet hapis cezası verilmez. Bu suçun cezası müebbet hapis cezasına göre daha ağırdır. Müebbet hapis cezasının verildiği suçlardan bazıları şu şekildedir;

  • İsyan
  • Cinayet
  • Tecavüz
  • Tecavüz ve tecavüz sonucunda öldürme
  • Terör
  • Suikast

Müebbet hapis cezasının çerçevesi Türkiye ceza infazında temel kanun olarak bilinen 5275 sayılı ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı kanunu içerisinde oluşturulmuştur. Bu madde içerisinde düzenlenen infaz kanununa göre müebbet cezası alan hükümlünün bütün hapis yaşantısını tecritte yani tek başına geçirmelidir. Ağırlaştırılmış hapis cezası nedir? Yukarıda da açıklandığı gibi müebbet hapis cezası kişilerin ömür boyu hapiste kalması adına verilen hükümdür.

Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis Cezası Hükümlülerinin Telefon Hakkı Var Mıdır?

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile yargılanan hükümlülerin telefon hakkının olup olmadığı merak konudur. Diğer hükümlüler telefon hakkını hafta da bir kez kullanma imkanına sahiptir. Ancak ağırlaştırılmış müebbet ile cezalandırılan hükümlüler telefon haklarını 15 günde bir kez kullanabilirler. Yani müebbet hapis cezası ile yargılanan kişilerin de yakınları ile telefon görüşmesi gerçekleştirme hakkı vardır.

Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis Cezası Hükümlülerinin Ziyaretçi Hakkı Var Mıdır?

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan kişilerin ziyaretçi ile görüşme hakkı bulunur. Ancak bu hak diğer hükümlülerin yararlandığından daha kısıtlıdır. Diğer hükümlüler ziyaretçi için üçüncü dereceye kadar kan ve kayın hısımları ile görüş yapabilirler. Bunun dışında da aralarında kan bağı olmamasına rağmen adınızı verdiği 3 kişi ile de görüşme hakkına sahiptir.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan hükümlüler ise yalnızca eşi, üst soyu, alt soyu ve vasisi ile görüş yapabilir. Bunun dışında kimseyle görüş yapamazlar. Ayrıca müebbet cezalı hükümlülerin aynı anda birden çok hükümlü ile görüşme imkanı da yoktur. Bu nedenle hükümlüler bir daha asla ailelerini bir arada göremezler.

Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis Cezası Hükümlülerinin Cezaevi Yaşantısı Nasıldır?

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile hüküm giymiş olan kişilerin hapishane içerisinde sosyal aktivite gerçekleştirmesi mümkün değildir. Eğer cezaevi izin verirse kişiler kendi bölümlerinde yer alan diğer hükümlüleri görebilir.Ağırlaştırılmış hapis cezası nedir? Sorusunun cevabı da bu şekildedir. Bu ceza ömür boyu hapis anlamına gelir. Bunun dışında yukarıdaki başlıklardan da anlaşılacağı şekilde infazı da oldukça zorlu şartlar ile gerçekleşir.

 

Bir yorum yaz