Adli Para Cezası ve Uygulama

adli para cezası ve uygulama

Adli para cezası ve uygulama Türk Ceza Kanunu’nda 52.maddede düzenlenmektedir. Adli para cezası, kanunda öngörülen şekilde işlenen suçun karşılığı olarak verilir. TCK’da yaptırımlar adli para cezası ve hapis cezası olarak düzenlenmektedir. Bazı hallerde cezalar ertelenmekte bazı hallerde de kısa süreli hapis cezaları adli para cezalarına çevrilebilmektedir.

Adli Para Cezası Nedir?

Adli para cezası, idari para cezasından farklıdır. Adli para cezasıyla öngörülen kişiyi olabildiğince hapishane ortamından uzak tutarak topluma kazandırmak ama yaptığı kötülüğün de bedelini para cezasıyla ödetmektedir.

Adli para cezası ve uygulama özellikleri arasında bu para ödenmezse kişinin hapis cezası alabileceği dikkate alınmalıdır. Suçun tanımına göre yaptırım değişmektedir. İdari para cezasının ödenmemesi durumunda ise yaptırımlar arasında hapis cezası bulunmaz.

Adli Para Cezası Çeşitleri Nelerdir?

Adli para cezası TCK kapsamında bu yaptırım türünün 4 farklı türü bulunmaktadır. Bunlar hakkında aşağıda bilgi verilmektedir:

  • Adli para cezası doğrudan hükmedilir
  • Adli para cezası seçenek yaptırım olarak verilir
  • Adli para cezası hapis cezasından çevrilebilir
  • Adli para cezası hapis cezası hükmü ile birlikte verilebilir

Adli para cezası ve uygulama alanlarına bakıldığında doğrudan verilen adli para cezalarında suçun karşılığında hapis cezası bulunmamaktadır. Doğrudan kişi adli para cezası almıştır. Örneğin Taksirle çevrenin kirletilmesi suçunun cezası TCK’ya göre doğrudan adli para cezasıdır.

Adli para cezası seçenek yaptırım olarak bulunabilir. Buna göre Türk Ceza Kanunu kapsamında yer alan bir suçun cezası hapis cezası veya adli para cezasından biri olacaktır. Genellikle hapis cezası bulunan bir suçun sonucunun ağır olmadığı durumlarda görülür. Örneğin bir kişiyi kasten yaralamasına rağmen basit bir müdahale ile yaralının durumu iyileştirilebiliyorsa fail hakkında 4 aydan 1 yıla kadar hapis cezasına hükmedilebileceği gibi adli para cezasına da çarptırılabilir.

Adli para cezası hapis cezasından da çevrilebilmektedir. Bu her suç için geçerli olan bir durum değildir ancak bazı suçlar için öngörülen hapis cezaları adli para cezalarına çevrilebilmektedir. Bunun en yaygın olarak görülen örneği ise taksirle işlenen suçlardır.

Adli para cezaları hapis cezasıyla birlikte de verilebilmektedir. Bu duruma örnek suçlar arasında dolandırıcılık bulunmaktadır. Bu tip suçların TCK’daki karşılığı 1 ile 5 yıl arasında hapis cezası ve aynı zamanda beş bin güne kadar adli para cezasıdır.

Hapis Cezası Nasıl Adli Para Cezasına Çevrilmektedir?

Adli para cezası ve uygulama koşulları arasında hapis cezasının adli para cezasına çevrilme şartları da yer almaktadır. Hangi durumlarda verilen hapis cezası adli para cezasına çevrilmektedir:

  • Kasten işlenen suçlarda eğer hükmedilen hapis cezası 1 yıl ve altındaysa alınan hapis cezası adli para cezasına çevrilebilmektedir.
  • Taksirle işlenen suçlarda hapis cezası miktarı dikkate alınmadan ceza adli para cezasına çevrilebilmektedir.

Bu durumlarda hakim hapis cezasını adli para cezasına çevirmek zorunda değildir; yargılama takdiri ile buna karar verecektir.

Bir yorum yaz